wtorek, 23 października 2012

Pisanie prac dyplomowych cennik



Cena w rachunku dochodu narodowego

Produkt narodowy brutto obliczany w bieżących cenach rynkowych dóbr i usług finalnych nazywamy nominalnym PNB. Jeśli tempo wzrostu produkcji jest stałe, a ceny rosną, wówczas wzrost PNB ma wyłącznie nominalny charakter, wynikający ze wzrostu cen.
Produkt narodowy jest w takim ujęciu wyższy w kolejnym roku, mimo że produkcja nie wzrosła. Dla uzyskania realnej wielkości PNB stosowane są ceny stałe. Realny PNB lub inaczej - PNB w cenach stałych koryguje nominalny PNB o skutki inflacji i wyraża go w cenach istniejących w pewnym okresie (tzw. rok bazowym). Aby przejść od nominalnego do realnego PNB, należy zastosować wskaźnik odzwierciedlający zmiany cen wszystkich dóbr –deflator PNB.
               Deflator  PNB = nominalny PNB / realny PNB x 100 
(B. Czarny, R. Rapacki, Podstawy Ekonomii, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2002, s. 368-369).

Pisanie prac dyplomowychwzory prac z każdej dziedziny, wejdź i sprawdź cennik, dowiedz się ile kosztuje pisanie wzorcowych prac?

Wartość globalna, produkt krajowy brutto i dochód narodowy

Wartość globalna to suma wartości produktów i usług wytworzonych w gospodarce w danym okresie czasu. (S. Marciniak, Makro- i Mikroekonomia. Podstawowe problemy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999, s. 294).
Produkt Krajowy Brutto (PKB) jest miarą wielkości produkcji wytworzonej przez czynniki wytwórcze zlokalizowanie na terytorium danego kraju, niezależnie od faktu kto jest ich właścicielem. (D. Begg, S. Fisher, R. Dornbush, Makroekonomia, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2007, s. 25).

Prace magisterskie przed Tobą? Ekonomia, rachunkowość, bankowość? Zajrzyj na promowaną stronę.


Dochód narodowy jest to produkt narodowy netto wytworzony w gospodarce. Obliczymy go poprzez odjęcie amortyzacji od PNB w cenach bazowych. Dochód narodowy oznacza ilość środków, jakie mogą być zagospodarowane na wydatki oraz inwestycje, po odłożeniu stosownej ilości środków na sfinalizowanie amortyzacji oraz utrzymanie istniejącego zasobu kapitału na istniejącym poziomie.